Jasnota purpurowa. |
Składniki :
1 część świeżo zebranego ziela jasnoty purpurowej
3 części gorącego alkoholu 40 %
Sposób wykonania :
Ziele zbieramy z dala od dróg, i upraw rolnych (mogą być opryskiwane !), najlepiej zbierać je wczesną wiosną . Zrywamy wierzchołki roślin (5-7 cm od góry) razem z kwiatami i liśćmi. Zebrane ziele posiekaj na czystej drewnianej desce ostrym nożem na mniejsze kawałki. Możesz je także porozrywać palcami. Napełnij zielem czysty litrowy słój do 1/3 wysokości lub trochę więcej. Zagotuj 500 ml wody, a następnie wrzątek wymieszaj z 400 ml spirytusu 96 %. Najlepiej zrobić to w emaliowanym garnku. Natychmiast po wymieszaniu gorącym płynem zalewamy ziele w słoju. Słój szczelnie zamknij wieczkiem i odstaw na 2 tygodnie. Od czasu do czasu wstrząśnij słojem w celu zmieszania się składników. Następnie przefiltruj przez gazę złożoną we czworo, wyciśnij resztki płynu z ziela. Nalewkę rozlej do butelek, najlepiej o pojemności 250 ml z ciemnego szkła. Butelki szczelnie zakorkuj i naklej na nie etykiety z opisem. Przechowuj w ciemnym chłodnym miejscu.
Stosowanie naleweczki :
Należy ją zażywać przy nerwicy i zdenerwowaniu, bólach głowy spowodowanych zdenerwowaniem 2 razy dziennie po 10-15 ml nalewki wymieszanej w 100 ml wody z łyżką miodu.
Właściwości nalewki :
Nalewka (intrakt) ze świeżego ziela jasnoty purpurowej działa wyraźnie uspokajająco i przeciwskurczowo. Zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych, usuwa także drżenie mięśni poprzecznie prążkowanych. Dzięki właściwościom rozluźniającym całe ciało nalewka ta pomoże także np. przy bólach pleców, bólach głowy migrenowych. Obniża ciśnienie krwi i wykazuje działanie uspokajające.
Nalewka z jasnoty purpurowej ma ładny złoty kolor. I na koniec jeszcze jedno ważne zdanie, nalewki sporządzone przez nas są wartościowsze niż te zakupione w sklepie.