piątek, 31 maja 2024

Nalewka na kwiatach czarnego bzu.

 

Kwiaty czarnego bzu.

 

Nalewka na kwiatach czarnego bzu ma ładny złoty kolor, ładny aromat oraz dobry smak. Jest pomocna szczególnie podczas przeziębień ponieważ ma działanie napotne i obniża gorączkę . 

 

Składniki :

30 - 40 baldachów kwiatów czarnego bzu
1 l spirytusu 70 %
70 - 80 dkg cukru
800 ml wody
3 cytryny
2 limonki
skórka z 1 - 2 cytryn

Sposób wykonania :

 Kwiaty bzu zbieramy w słoneczną pogodę , zanim kwiatki zaczną się osypywać. Ścinamy całe baldachy, które później należy umieścić w zacienionym miejscu na białym papierze, aby pozbyć się robaczków. Następnie odcinamy kwiaty nożyczkami od gałązek, delikatnie, aby nie strącić pyłku z kwiatów. Kwiaty wrzucamy do czystego słoja. Z 1 lub 2 cytryn obieramy cieniutko skórkę, bez białej błonki, kroimy na mniejsze kawałki. Oczywiście cytryny wcześniej dokładnie myjemy i sparzamy wrzątkiem. Kwiaty zalewamy spirytusem, mieszamy. Słój zamykamy wieczkiem i odstawiamy na 12 - 14 dni w ciemne miejsce. Najlepiej codziennie wstrząsamy słojem, aby składniki się zmieszały. Po tym czasie zawartość słoja przecedzamy przez gazę złożoną we czworo, wyciskamy resztki płynu z kwiatów. Wodę zagotowujemy z cukrem. Po wystudzeniu dodajemy wyciśnięty sok z cytryn i limonek ( bez pestek ! ), mieszamy. Syrop wlewamy do wcześniej zlanego alkoholu, mieszamy dokładnie. Trunek rozlewamy do butelek, szczelnie zamykamy korkami. Na butelki naklejamy etykiety z opisem. Odstawiamy na minimum 3 miesiące w ciemne chłodne miejsce. 

        Właściwości naleweczki :
 Nalewka z kwiatów czarnego bzu zawiera flawonoidy, które wykazują działanie napotne i obniżające gorączkę. Ma działanie wykrztuśne, dzięki temu łagodzi objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Nalewka ta wspomaga także usuwanie toksyn z organizmu, stymuluje perystaltykę jelit. Zmniejsza również stany zapalne skóry i świąd. Polecana jest jako wsparcie w leczeniu
Helikopter piroli. 

       Stosowanie :
 
Eksperci medycyny naturalnej zaznaczają, że nalewka z kwiatów czarnego bzu jest produktem leczniczym i nie powinno się przekraczać ustalonej dawki leczniczej, która wynosi maksymalnie 30 ml dziennie. 

 

           Życzę zdrowia ! 

 

 

środa, 29 maja 2024

Nalewka z truskawek i rabarbaru.

 


 

 Nalewka truskawkowa z rabarbarem jest orzeźwiająca, ma różowy kolor, ma właściwości prozdrowotne, wspomaga trawienie, zawiera dużo błonnika, kwasów organicznych, ma naturalne właściwości antyoksydacyjne.

 

Składniki :

60 dkg dojrzałych truskawek
40 dkg rabarbaru
30 dkg cukru
1 laska wanilii
1 l alkoholu 40 - 50 %
sok z 1 cytryny

Sposób wykonania :

 Najlepsze na nalewkę będą truskawki i rabarbar z własnego ogródka ! Rabarbar wybierajmy ten z czerwonymi łodygami. Truskawki myjemy, usuwamy szypułki, przekrawamy na połówki, duże na ćwiartki, wsypujemy do czystego słoja. Rabarbar myjemy w zimnej wodzie, odcinamy oba końce, kroimy ostrym nożem na kawałki ( 1,5 - 2 cm ). Pokrojony rabarbar wrzucamy do słoja z truskawkami. Całość zasypujemy cukrem, wstrząsamy słojem, aby składniki się zmieszały. Słój przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe, ale nie nasłonecznione miejsce na 2 - 3 godziny. Następnie do słoja wlewamy świeżo wyciśnięty sok z cytryny oraz wrzucamy pokrojoną na mniejsze kawałki laskę wanilii. Całość zalewamy alkoholem, mieszamy. Słój szczelnie zamykamy wieczkiem i odstawiamy w ciemne miejsce na 3 - 4 tygodnie. W tym czasie co kilka dni wstrząsamy lekko słojem, aby składniki się zmieszały. Po tym czasie nalewkę przecedzamy przez gęste sitko lub gazę . Owoce wyrzucamy. Otrzymany płyn dodatkowo filtrujemy. Trunek rozlewamy do butelek, szczelnie zamykamy korkami. Na butelki naklejamy etykiety z opisem. Nalewkę odstawiamy w ciemne chłodne miejsce na 2 - 3 miesiące. W tym czasie Trunek nabierze odpowiedniego smaku i aromatu. 

        Rada :
 Podczas dłuższego leżakowania w nalewce na spodzie butelki może wytrącić się osad, a raczej galaretka z pektyn z truskawek, wtedy trzeba ponownie nalewkę przefiltrować . 

 

 Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
 Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !

 
  PAMIĘTAJ ! Nigdy nie siadaj za kierownicę po wypiciu alkoholu ! Bez względu na rodzaj alkoholu, jaki spożywamy, jest w nim obecna taka sama substancja, czyli C2H5OH. Tutaj możesz sprawdzić ile masz alkoholu w organizmie :  https://pijodpowiedzialnie.pl/kalkulator/

 CIĄŻY NIE PIJĘ ALKOHOLU ! Nawet lampka czerwonego wina do obiadu może zaszkodzić Twojemu rozwijającemu się płodowi ! Twoje dziecko może odczuwać przez całe swoje życie konsekwencje Twojego wyboru. Czy warto więc poświęcić swoje dziecko dla kieliszka alkoholu ??? Tutaj dowiesz się więcej : https://pijodpowiedzialnie.pl/alkohol-a-ciaza/

 

   Życzę zdrowia !