Składniki :
1 szklanka (250 ml) żytniej mąki
1 i 1/2 szklanki mąki pszennej razowej
1 płaska łyżka soli niejodowanej np. kłodawskiej
1 szklanka wody
300 g młodych pąków i listków brzozy
200 g cukru
2 łyżki rodzynek
1 szklanka dobrego jasnego piwa
5 szklanek (1250 ml) alkoholu 45 %
Sposób wykonania :
Wodę zagotuj z solą , a następnie odstaw do wystygnięcia. Do miski wsyp obie mąki, wlej wodę , zagnieć ciasto. Jeśli potrzeba dolej jeszcze trochę wody. Dobrze wyrobione ciasto przełóż na stolnicę . Ciasto rozwałkuj na cienki placek, ułóż na blaszce do pieczenia, nakłuj dość gęsto widelcem. Piec w nagrzanym piekarniku (200-220 C) przez 15-20 minut. Uważaj, aby nie przypalić ! Odstaw placek do wystygnięcia. Następnego dnia połam placek na małe kawałki, odważ 250 g placka i wrzuć do czystego słoja. Dodaj rodzynki, listki i pączki brzozy. Zalej alkoholem. Słój szczelnie zamknij i odstaw na 18 - 20 dni. Co parę dni wstrząśnij słojem. Po tym czasie przefiltruj zawartość słoja przez gęste lniane płótno, wyciśnij resztki płynu. W rondlu zagotuj piwo z cukrem, zdejmij z ognia, wlej przefiltrowaną nalewkę , wymieszaj dokładnie. Wlej do małego gąsiorka lub słoja, szczelnie zakryć i odstawić w ciemne miejsce na 2 miesiące. Myślę , że można by chyba było rozlać do butelek, ale w przepisie podane jest jak wyżej.
Właściwości naleweczki :
Nalewka ta stosowana jest dla wzmocnienia organizmu, wspomagania oczyszczania organizmu z toksyn, zapewnienia energii zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Rady :
Pąki i listki brzozy zbieramy wczesną wiosną z drzew, które rosną z dala od dróg i zakładów przemysłowych. Trzeba też pamiętać, aby nie obrywać wszystkich pąków czy liści z jednej gałązki, czy drzewa, należy zostawić trochę, aby drzewo mogło się rozwijać.
Aby otrzymać 1250 ml alkoholu 45 % należy wymieszać 588 ml spirytusu 95 % z 700 ml wody.
Życzę zdrowia !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz