wtorek, 22 sierpnia 2023

Tradycyjna nalewka z jeżyn ( słodka ).

 

Owoce jeżyn.


Owoce jeżyny są bogate w witaminy C. A, E, K oraz z grupy B. Zawierają także pierwiastki mineralne między innymi takie jak : magnez, wapń, żelazo, fosfor, cynk, sód, potas. Szczególnie cenią ją osoby, które cierpią na choroby układu krążenia, ponieważ wzmacnia mięsień sercowy i zmniejsza ryzyko rozwoju procesu miażdżycowego. Nalewka ta jest też naturalnym lekiem łagodzącym objawy PMS i menopauzy. Nalewka z jeżyn wspomaga pracę układu krążenia i stabilizuje pracę serca. Swoje lecznicze właściwości zawdzięcza dużej zawartości antocyjanów - przeciwutleniaczy, które wzmacniają i odtruwają serce, a także witaminy C (surowe owoce w 100 g zawierają 21 mg tej cennej witaminy), która uszczelnia naczynia włosowate, a co za tym idzie - zwiększa ich elastyczność.


Składniki :

1 kg dojrzałych jeżyn

40 dkg cukru

1 l czystej wódki 40 % 

Sposób wykonania :

 Najlepsze na nalewkę będą owoce jeżyn zebrane w lesie lub z odmian z kolcami. Owoce tych jeżyn są bardziej aromatyczne, smaczniejsze i bogatsze w cenne składniki. Na nalewkę wybieramy tylko w pełni dojrzałe czarne owoce jeżyn, bez czerwonych plamek. Owoce nadpleśniałe, zepsute lub nie do końca dojrzałe należy odrzucić. Owoce zrywamy z krzewów daleko rosnących od dróg i zakładów przemysłowych. Jeżyny myjemy najlepiej na sitku lub cedzaku pod zimną bieżącą wodą , następnie osuszamy z nadmiaru wody. Owoce wsypujemy do czystego słoja, zasypujemy cukrem, trochę cukru zostawiamy ( 3 - 4 łyżki ). Owoce mieszamy z cukrem poprzez wstrząsanie słojem, owoce muszą być dokładnie oblepione cukrem. Całość dość mocno ubijamy, aby między owocami nie było powietrza, wierzch posypujemy odłożonym wcześniej cukrem. Słój przykrywamy lnianą ściereczką lub gazą złożoną we czworo i odstawiamy w ciepłe ciemne miejsce na 2 dni. Następnie zalewamy owoce wódką , lekko mieszamy. Owoce muszą być całkowicie przykryte alkoholem. Słój szczelnie zamykamy wieczkiem i odstawiamy w ciemne chłodne miejsce na 5 - 6 tygodni. Od czasu do czasu wstrząsamy słojem. Po tym czasie przecedzamy zawartość słoja przez gazę złożoną we czworo, wyciskamy resztki soku z owoców. Otrzymany płyn dodatkowo filtrujemy przez bibułę filtracyjną , aby nasza nalewka była bardziej klarowna. Trunek rozlewamy do butelek. Na butelki naklejamy etykiety z opisem. Odstawiamy w zupełnie ciemne i chłodne miejsce na 5 - 6 miesięcy. W tym czasie naleweczka nabierze odpowiedniego smaku i aromatu. Gdyby w nalewce wytrącił się osad, przed podaniem na stół warto ją przefiltrować. 

 Nalewka jeżynowa jest bardzo zdrowym trunkiem. Jest bardziej wartościowa niż sok z jeżyn, bo nie jest poddawana działaniu wysokich temperatur. Dlatego zachowuje wszystkie cenne witaminy i minerały. Nalewka jeżynówka ma cudowny aromat, doskonały smak, ciemnofioletowy kolor. Przed podaniem nalewki na stół możemy ją przelać do ozdobnej karafki. Nalewkę podajemy w małych kieliszkach.


Moja nalewka z jeżyn.

 Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !


  PAMIĘTAJ ! Nigdy nie siadaj za kierownicę po wypiciu alkoholu ! Bez względu na rodzaj alkoholu, jaki spożywamy, jest w nim obecna taka sama substancja, czyli C2H5OH. Tutaj możesz sprawdzić ile masz alkoholu w organizmie :  https://pijodpowiedzialnie.pl/kalkulator/

 CIĄŻY NIE PIJĘ ALKOHOLU ! Nawet lampka czerwonego wina do obiadu może zaszkodzić Twojemu rozwijającemu się płodowi ! Twoje dziecko może odczuwać przez całe swoje życie konsekwencje Twojego wyboru. Czy warto więc poświęcić swoje dziecko dla kieliszka alkoholu ??? Tutaj dowiesz się więcej : https://pijodpowiedzialnie.pl/alkohol-a-ciaza/


                            

       Na zdrowie !



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz