wtorek, 23 lipca 2024

Nalewka z borówki leśnej ( na biegunkę ).

 

Owoce borówki leśnej.

 

 

Składniki :

3 szklanki dojrzałych owoców borówki leśnej 0,5 l czystej wódki 40 %

Sposób wykonania : 

 Borówki przebierz, usuń wszystkie zanieczyszczenia, umyj pod bieżącą zimną wodą ( najlepiej w cedzaku lub na sitku ), osusz z nadmiaru wody. Owoce wsyp do czystego słoja, zalej wódką . Słój szczelnie zamknij wieczkiem i odstaw na 3 - 4 tygodnie. Pamiętaj, aby od czasu do czasu wstrząsnąć słojem, w celu zmieszania się składników. Następnie przecedź zawartość słoja przez gazę lub gęste sitko. Nalewkę rozlej do mniejszych butelek ( np. 250 ml ), szczelnie zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem. Przechowuj w ciemnym chłodnym miejscu z dala od dostępu dzieci. Nalewka jest gotowa do spożycia.

  Stosowanie :

Pij w razie potrzeby ( biegunki ) kilka razy dziennie po 14 kropli nalewki na niewielką ilość cukru lub czystej wody ( 1 łyżeczkę do herbaty ).
 
  Właściwości nalewki : Owoce borówki leśnej mają dużo związków typu katechin, w tym garbników, to dzięki nim mają działanie zapierające. Wykazują one też właściwości przeciwzapalne, ściągające i bakteriobójcze. Pozytywnie wpływają na motorykę jelit oraz błony śluzowe, które wyściełają przewód pokarmowy.
 
 
Życzę zdrowia ! 

  


poniedziałek, 22 lipca 2024

Mikstura antynowotworowa z ostrej papryczki.

 


 

 

Składniki :

1 i 1/2 kg ostrej papryczki
1 1/2 l oleju lnianego nierafinowanego
 

Sposób wykonania :

 Papryczki umyj w zimnej wodzie, osusz z nadmiaru wody. Na ręce załóż gumowe ( np. lateksowe ) rękawiczki. Z papryczek odkrój ostrym nożem ogonki. Wszystkie papryczki posiekaj na czystej ( najlepiej nieużywanej do niczego innego ) drewnianej desce możliwie jak najdrobniej. Wsyp posiekaną papryczkę do większego czystego i suchego słoja. Zalej papryczkę olejem, wymieszaj dokładnie czystą łyżką . Słój zamknij wieczkiem i wstaw na 10 - 14 dni do lodówki. W tym czasie codziennie zamieszaj zawartość słoja. Po tym czasie przecedź miksturę przez gazę złożoną we czworo, wyciśnij resztki płynu z papryczek. Przelej otrzymany płyn do czystych suchych butelek najlepiej z ciemnego szkła. Na butelki naklej etykiety z opisem. Miksturę przechowuj w lodówce lub innym chłodnym ciemnym miejscu z dala od dostępu dzieci. 

      Stosowanie :
 
Pij miksturę 5 razy dziennie przed każdym posiłkiem po
1 łyżeczce do herbaty. Popijaj wyłącznie mlekiem niepasteryzowanym dla złagodzenia ostrości. 

     Właściwości :
 
Mikstura ta zawiera dużo kapsaicyny, która pomaga niszczyć komórki nowotworowe. Ma ona także działanie przeciwzapalne i  antyoksydacyjne. Olej lniany to cenne źródło kwasów omega-3 i omega-6. Ze względu na działanie antyoksydacyjne może chronić przed rozwojem nowotworów, wspomaga również trawienie oraz metabolizm.

     Rada 1 :
 
Na miksturę wybierajmy najostrzejsze odmiany ostrych papryczek, np. Habanero, Piri- piri itp. Najostrzejsze odmiany zawierają najwięcej kapsaicyny. 

     Rada 2 :
 
Mleko do popijania mikstury najlepsze będzie prosto od krowy, niepasteryzowane ! Mleko w plastikowych butelkach ze sklepu pasteryzowane się nie nadaje.

 

 

   Życzę zdrowia ! 

 

 

wtorek, 9 lipca 2024

Zdrowotne wino z buraków i czarnej porzeczki.

 

Młode buraczki ćwikłowe.

 

 

Składniki :

3 kg młodych buraków ćwikłowych
1 l świeżo wyciśniętego soku z czarnej porzeczki
1 i 1/2 kg cukru (najlepiej trzcinowego)
4 l wody
1 cytryna
drożdże do win czerwonych (Bordeaux, Burgund)

Sposób wykonania :

 Świeżo zebrane buraczki wyszorować dokładnie pod bieżącą zimną wodą . Buraki najlepiej wyszorować szczoteczką . Następnie usuwamy korzonki oraz liście. Umyte buraki pokrój w cienkie krążki ( około 1 cm ) razem ze skórką . Wrzuć do emaliowanego garnka, zalej wodą ( 4 l ). Garnek postaw na ogniu i gotuj na małym ogniu pod przykryciem, aż buraki będą miękkie ( nie za długo ! ). Odstaw do wystudzenia. Odcedź przez sitko wyłożone podwójną warstwą gazy. Do odwaru wsyp cukier, mieszaj, aż całkiem się rozpuści. Dodaj świeżo wyciśnięty sok z cytryny, wymieszaj. Umyte porzeczki oderwij od gałązek, wyciśnij z nich sok w sokowirówce, a najlepiej w wyciskarce wolnoobrotowej. Sok wymieszaj z wcześniej przygotowanym odwarem buraczanym. Dodaj przygotowane według przepisu na opakowaniu drożdże winne, wymieszaj. Wlej do małej butli na wino. Zamknij korkiem z rurką fermentacyjną. Odstaw w ciepłe, ale nie nasłonecznione miejsce na 2 - 3 tygodnie. Po tym czasie możemy wino dosłodzić. 10 dkg cukru lub trochę więcej rozpuść w 1/2 szklanki wrzątku, wystudź. Syrop wlej do wina, wymieszaj. Zamknij butlę ponownie korkiem z rurką fermentacyjną i odstaw na 2 - 3 tygodnie. Następnie zlej wino ostrożnie znad białawego osadu na dnie słoja. Wlej wino do czystej butli. Butlę szczelnie zamknij korkiem najlepiej z rurką fermentacyjną . Odstaw w chłodniejsze ciemne miejsce na 2 miesiące lub dłużej. W tym czasie wino dofermentuje i się wyklaruje. Po tym czasie zlej ostrożnie wino znad osadu, rozlej do butelek z ciemnego szkła, szczelnie zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem i datą produkcji. Wino przechowuj w ciemnym chłodnym miejscu w pozycji leżącej. Nabierze ona smaku po 6 miesiącach leżakowania. Warto jednak poczekać dłużej, ponieważ zyska ono wtedy na smaki i aromacie. Wino buraczane ma piękny czerwony kolor i oryginalny smak. Traktuj go nie jako typowy trunek, lecz napój o prozdrowotnych właściwościach. Oczywiście wino to pijemy z umiarem. 

       Właściwości wina :
 
Wino pomaga odtruć organizm z toksyn oraz kwasu moczowego. Zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Usprawnia krążenie krwi i łagodnie obniża ciśnienie. Odkwasza nasz organizm, poprawia trawienie, wspomaga pracę wątroby. Stanowi ono też źródło aktywnych antyoksydantów, dlatego posiada właściwości przeciwnowotworowe. Wino to polecane jest osobom chorym na anemię . Warto szczególnie po nie sięgać w okresie wczesno wiosennym, po przebytej chorobie i ogólnym osłabieniu organizmu. .

      Rada :
 
Na wino wybierz buraki i porzeczki najlepiej z własnej działki lub zakup u zaufanego rolnika, nie kupuj ich w sklepach wielkopowierzchniowych !   

 

  Życzę zdrowia !

 

  

wtorek, 2 lipca 2024

Nalewka cebulowa ( dla słabych włosów ).

 

Cebula zawiera duże ilości siarki.

 

 

Składniki :

1 duża dorodna cebula
wódka czysta 40 %


Sposób wykonania :

 Obraną cebulę pokrój w cienkie plasterki, wrzuć do czystego słoja. Zalej wódką tak, aby cała cebula była nią przykryta. Wódki powinno być około 1 cm nad warstwą cebuli. Słój zamknij wieczkiem i odstaw na 2 tygodnie. Od czasu do czasu wstrząśnij słojem, aby składniki się zmieszały. Dopilnuj, aby cebula nie wystawała nad powierzchnię alkoholu. Po tym czasie nalewka jest gotowa do użycia. Nalewki nie odcedzamy, odlewamy tylko potrzebną ilość, a resztę zostawiamy w słoju razem z cebulą . 

      Stosowanie naleweczki :
 
Odlewamy ze słoja niewielką ilość nalewki, wcieramy rękami w skórę głowy i włosy. Robimy to dokładnie przez kilka minut. Czynność tę wykonujemy przed każdym myciem głowy. Zamiast nalewki możemy wcierać świeżo wyciśnięty sok z cebuli. Wcieranie nalewki jest wygodniejsze ( nie trzeba za każdym razem wyciskać soku z cebuli ), a efekty są porównywalne.

      Właściwości :
 Dzięki stosowaniu nalewki cebulowej nasze włosy
(i skóra głowy) będą mocniejsze, zdrowsze, przeciwdziała łysieniu. To wszystko dzięki zawartym w cebuli składnikom np. dużej ilości siarki.  

 

   Życzę zdrowia !