Z jabłek możemy wyczarować smaczną i aromatyczną naleweczkę. |
Nalewka ta ma ładny złoty kolor, jest aromatyczna, smak nalewki zależy od użytych jabłek, może być mniej lub bardziej słodka. Taki trunek doskonale sprawdzi się podczas świąt lub innych uroczystości rodzinnych. Polecam ten przepis.
Składniki :
1 kg jabłek ( najlepiej słodko-winnych )
20 dkg cukru
6 - 8 goździków
kawałek kory cynamonu ( około 7 cm )
1 laska wanilii
sok z cytryny
0,750 l wody
0,750 l spirytusu 95 %
Sposób wykonania :
Do garnka ( np. emaliowanego ) wlej wodę , dodaj cukier, goździki, korę cynamonu połamaną na mniejsze kawałki oraz wanilię pociętą na kawałki. Wodę z przyprawami zagotuj, odstaw pod przykryciem do całkowitego wystygnięcia. Jabłka umyj, osusz, pokrój na ósemki razem ze skórką , usuń gniazda nasienne, wrzuć do dużego czystego słoja. Jabłka zalej przestudzonym syropem oraz spirytusem. Słój szczelnie zamknij wieczkiem i odstaw w ciemne miejsce na około 4 - 5 tygodni. Pamiętaj, aby od czasu do czasu wstrząsnąć słojem, aby składniki się zmieszały. Po tym czasie przecedź nalewkę przez gazę złożoną we czworo. Do nalewki dodaj sok ( bez pestek ) wyciśnięty z cytryny, dokładnie wymieszaj. Nalewkę wlej do mniejszego słoja ( najlepiej z kranikiem ) i odstaw w ciemne chłodne miejsce na miesiąc lub dwa. W tym czasie nie wstrząsaj już słojem, daj spokojnie jej poleżeć, aby ładnie się wyklarowała. Następnie zlej ostrożnie płyn znad osadu, rozlej do butelek. Butelki szczelnie zakorkuj, naklej na nie etykiety z opisem. Odstaw trunek w ciemne chłodne miejsce 3 - 5 miesięcy. W tym czasie naleweczka dojrzeje, nabierze odpowiedniego smaku i aromatu.
Rady : Jeśli ktoś lubi słabszą lub mocniejszą nalewkę , to wystarczy nieco zmienić proporcje wody i spirytusu. Można też dodać mniej lub więcej cukru, w zależności jak słodkie lub kwaśne mamy jabłka. Jeśli jabłka są bardzo kwaśne, to można pominąć sok z cytryny. Na nalewkę najlepsze będą oczywiście jabłka z własnego ogrodu. Trzeba też pamiętać, że jabłka muszą być dojrzałe, zdrowe, bez plami i uszkodzeń ( np. po gradobiciu ), no i oczywiście bez nieproszonych gości, czyli robaczków.
Pamiętaj : Nalewki
i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić. Nalewki i likiery mają
właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój
i samopoczucie. Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !