Fot. © Maria Brzostowska - Fotolia.com |
Lecznicza nalewka z jarzębiny stosowana jest przy nieżytach jelit, biegunkach i chorobach pęcherzyka żółciowego. Owoce jarzębiny zawierają sporo witaminy C oraz ułatwiającej jej przyswajanie witaminy P, a także prowitaminy A. Odtruwają wątrobę i zapobiegają infekcjom dróg moczowych. Obecny w jarzębinie kwas parasorbowy ma właściwości przeczyszczające. Owoce jarzębiny zawierają kwasy organiczne, karotenoidy, substancje garbnikowe, gorycze, węglowodany (najważniejszym z nich jest alkohol cukrowy – sorbitol), a także dużo witaminy C oraz prowitaminy A. Dzięki temu mogą być stosowane w profilaktyce arteriosklerozy i choroby nadciśnieniowej. Owoce jarzębiny mają też właściwości moczopędne, stymulują pracę jelit, działają przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka i jelit, łagodzą podrażnienia wątroby. Pomagają też przy kamicy nerkowej i żółciowej oraz w przewlekłych zaburzeniach trawiennych. Nalewkę z owoców jarzębiny pijemy 1 - 2 razy dziennie po 15 ml nalewki. Nalewka ta ma działanie poprawiające trawienie, działa ściągająco, odtruwająco, wzmacniająco, przeciwzapalnie, ma także działanie żółciopędne, moczopędne oraz działa przeciwmiażdżycowo. Polecana jest w zaburzeniach trawienia, nieżytach przewodu pokarmowego, biegunkach, a nawet w schorzeniach wątroby, nerek i miażdżycy. Można ją także stosować w niedoborach witaminowych oraz jako środek wzmacniający pracę serca.
Składniki :
1 kg dojrzałych owoców jarzębiny
1 l spirytusu 95 %
30 dkg cukru
2-3 szklanki wody
Sposób wykonania :
Owoce
jarzębiny wsypać na wrzącą wodę i gotować klika minut. W ten sposób
usuniemy z nich goryczkę. Następnie odsączamy je na sitku i
pozostawiamy, aby obeschły. Odcieknięte owoce wsypujemy do czystego
słoja, zalewamy spirytusem, słój szczelnie zamykamy i odstawiamy na 5-6
tygodni w pomieszczenie o temperaturze pokojowej i ciemne. Potem zlewamy
płyn do butelek, zakorkowujemy , a owoce zalewamy gorącym syropem z
wody i cukru, szczelnie zamykamy. Odstawiamy jeszcze na 2 tygodnie. Po
tym czasie łączymy obie nalewki razem, przecedzamy przez gęste sitko lub
gazę , rozlewamy do butelek, szczelnie zamykamy i odstawiamy na 3
miesiące.
Po tym czasie nalewka jest już gotowa do picia.
Na przetwory np. nalewki, zbieramy tylko owoce z drzew, które rosną z dala od dróg i dużych zakładów przemysłowych. Owoce muszą być zdrowe, dojrzałe, ładnie wybarwione. Nie spożywamy surowych owoców, ponieważ surowe owoce zawierają kwas parasorbowy, który może wywołać biegunkę i wymioty. Kwas ten ulega całkowitemu rozkładowi ( zamienia się w kwas sorbowy, który nie jest już szkodliwy ) podczas suszenia, mrożenia, a także, nie zawierają tego kwasu już bardzo dojrzałe owoce. Zamiast cukru białego możesz użyć cukru trzcinowego, jest zdrowszy.
Pamiętaj , aby przed zastosowaniem tej czy innej nalewki leczniczej zasięgnąć porady lekarza prowadzącego. Dobrze jest też zasięgnąć informacji nawet od kilku lekarzy, nie każdy lekarz jest dobrze obeznany w tym czy innym temacie. Warto też poszperać w internecie w sprawdzonych źródłach. W ten sposób będziemy mieć większą wiedzę i prędzej pomożemy sobie nie, szkodząc przy tym.
Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić. Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !