Składniki :
1,5 kg dojrzałych truskawek
1 l czystej wódki 40 %
30 dkg cukru
2 - 3 łyżki miodu
sok z 1 cytryny
5 cm kory cynamonu
4 goździki
2 - 3 ziarenka czarnego pieprzu
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
Sposób wykonania :
Truskawki umyj pod bieżącą zimną wodą , osusz, usuń szypułki, przekrój na połówki, wrzuć do czystego słoja. Do słoja wsyp cukier, wstrząśnij nim, aby cukier oblepił owoce. Słój przykryj lnianą ściereczką lub gazą i odstaw w ciepłe miejsce na 24 godziny, w tym czasie truskawki puszczą sok. Następnie dodaj przyprawy ( cynamon połam na kawałki ), sok z cytryny i miód. Całość zalej alkoholem, wstrząśnij lekko słojem, aby składniki się zmieszały. Słój zamknij szczelnie wieczkiem i odstaw na 2 tygodnie. Od czasu do czasu wstrząśnij słojem. Po tym czasie przefiltruj zawartość słoja przez gazę złożoną we czworo. Trunek rozlej do butelek. Na butelki naklej etykiety z opisem. Odstaw w ciemne chłodne miejsce na miesiąc.
Stosowanie naleweczki :
Podczas problemów z niestrawnością pij mały kieliszek trunku po jedzeniu.
Rada 1
Truskawki na nalewkę muszą być zdrowe ( jeden nadgniły owoc popsuje całą nalewkę ! ), dojrzałe, ( całe czerwone, bez zielonych końcówek ), najlepsze będą z własnego ogródka, zbierane podczas słonecznej pogody.
Rada 2
Podczas dłuższego przechowywania nalewek truskawkowych może wytrącić się w butelkach galaretka. Aby nalewka znów była płynna można dodać do niej pektopol ( 2 - 3 krople na 1 l nalewki ).
Pamiętaj : Nalewki
i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić. Nalewki i
likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia
nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !