poniedziałek, 20 stycznia 2025

Lecznicza nalewka z łupin orzecha włoskiego.

 


 

 Chyba mało kto wie, że łupiny i przegrody orzecha włoskiego mają właściwości zdrowotne. Błędnie pozbywamy się ich, wyrzucając je, mogą one być remedium na wiele dolegliwości ! Zamiast wyrzucać łupiny, przygotujmy z nich prostą nalewkę. Ma ona następujące właściwości : uzupełnia niedobory jodu - przegródki orzecha włoskiego to bogactwo tego pierwiastka, to doskonały środek antyseptyczny, ma właściwości przeciwbakteryjne, ze względu na dużą ilość tanin, pomaga w walce z biegunką, wspomaga terapię rozregulowanego układu hormonalnego, wspomaga leczenie bólu stawów, poprawia metabolizm.

 

Składniki :

łupiny z 35 - 40 orzechów włoskich
900 ml czystej wódki 40 %
300 ml spirytusu 95 %
6 - 8 goździków ( opcjonalnie )

Sposób wykonania : 

 Orzechy dokładnie umyj, osusz, rozłup, wyjmij nasiona. Skorupki połam na mniejsze kawałki. Nasiona możesz zużyć np. do ciast lub zjeść. Łupiny wsyp do umytego i suchego słoja, zalej wymieszanym wcześniej alkoholem. Dodaj goździki jeśli chcesz. Słój szczelnie zamknij wieczkiem. Odstaw na 4 miesiące. W tym czasie przynajmniej raz w tygodniu wstrząśnij słojem w celu zmieszania się składników. Po tym czasie nalewkę przecedź przez gęste sitko lub gazę , a następnie przefiltruj przez bibułę filtracyjną lub filtr do kawy, aby usunąć ewentualne małe kawałki skorupek. Trunek rozlej do butelek (najlepiej z ciemnego szkła), szczelnie zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem. Odstaw w ciemne chłodne miejsce na miesiąc. Po tym czasie zdrowotna naleweczka z łupin orzecha włoskiego jest gotowa do picia. Przechowuj ją w ciemnym chłodnym miejscu.

 

    Właściwości naleweczki :
 
Nalewka z łupin wykazuje działanie: przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, szczególnie w przypadku grzybów Candida, które powodują rozwój kandydozy, przeciwbakteryjne, przeciwbiegunkowe, pobudzające wydzielanie kwasu solnego w żołądku, lekko hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Nalewka ta pomoże podczas zatrucia pokarmowego, pasożytów układu pokarmowego, biegunki, niestrawności, bólu brzucha, nudności, zgagi, wymiotów spowodowanych zatruciem lub zakażeniem bakteryjnym układu pokarmowego, kandydozy, umiarkowanego nadciśnienia tętniczego krwi. 

 Nalewka z łupin orzecha włoskiego to lecznicza mikstura, która powinna być spożywana tylko w momencie pojawienia się dolegliwości zdrowotnych, a nie jako element terapii profilaktycznej.

 

    Stosowanie :
 
Nalewki należy pić nie więcej niż 30 kropel dziennie. Nalewkę można wymieszać z letnią wodą lub gorzką herbatą .

 

  Pamiętaj , aby przed zastosowaniem tej czy innej nalewki leczniczej zasięgnąć porady lekarza prowadzącego. Dobrze jest też zasięgnąć informacji nawet od kilku lekarzy, nie każdy lekarz jest dobrze obeznany w tym czy innym temacie. Warto też poszperać w internecie w sprawdzonych źródłach. W ten sposób będziemy mieć większą wiedzę i prędzej pomożemy sobie nie szkodząc przy tym.


 

 Życzę zdrowia !  


 

piątek, 17 stycznia 2025

Lecznicze wino z jemioły.

 


 

 Jemioła zawiera polipeptydy i glikoproteidy, acetylocholinę, beta-fenylo-etyloaminę, tyraminę, lektyny glikoproteinowe, fenylopropanoidy (syringina), kwas kawowy i gentyzynowy, wiskotoksyny, flawonoidy, terpenoidy, sterole i alkaloidy.



Składniki :

60 g świeżego ziela jemioły
1 l czerwonego wytrawnego wina

 
Sposób wykonania :

 Jemiołę do celów leczniczych zbieramy od początku października do połowy grudnia oraz w marcu i kwietniu. Jemioła zebrana w inne miesiące nie ma właściwości leczniczych. Jemioła, która rośnie na topolach i dębach, uchodzi za najsilniej działającą , ale ta, która rośnie na sosnach, jodłach lub drzewach owocowych też ma właściwości lecznicze. Na jemiole zbieranej na wiosnę ( marzec, kwiecień ) nie ma już białych owoców, które zostały zjedzone przez ptaki w zimie. Białe jagody z jemioły zawsze usuwamy, gdyż są one trujące. Do przygotowania wina z jemioły przeznaczamy liście wraz z małymi gałązkami, które najpierw trzeba dokładnie umyć, osuszyć, a następnie posiekać ostrym nożem na mniejsze kawałki. Rozdrobnione ziele wrzucamy do czystego suchego słoja i zalewamy winem. Słój zamykamy szczelnie wieczkiem i odstawiamy na 2 tygodnie. Od czasu do czasu wstrząsamy słojem w celu zmieszania się składników. Następnie przecedzamy przez gazę złożoną we czworo, wyciskamy resztki płynu. Wino rozlewamy do butelek najlepiej z ciemnego szkła, szczelnie zamykamy korkiem. Na butelki naklejamy etykiety z opisem. Przechowujemy w ciemnym chłodnym miejscu.

 

     Stosowanie wina :
 
1 mały kieliszek trunku raz dziennie.

 

     Właściwości :
 
Wino z jemioły rozszerza naczynia krwionośne i reguluje ciśnienie krwi, dlatego wskazana jest osobom z nadciśnieniem oraz miażdżycą. Wpływa także normalizująco na pracę serca, a także uspokaja, łagodzi niepokój i ułatwia zasypianie. Pomoże również zwalczyć patogeny wywołujące przeziębienie, grypę czy zapalenie oskrzeli. Jemioła działa również przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie, a także łagodzi problemy z oddychaniem, przyniesie więc ulgę w kaszlu i objawach astmy oskrzelowej. Każde użycie jemioły należy skonsultować z lekarzem lub fitoterapeutą , ponieważ roślina ta wykazuje silne działanie, a w zbyt dużych dawkach może być toksyczna i wywołać zatrucie.

  Pamiętaj , aby przed zastosowaniem tej czy innej nalewki leczniczej zasięgnąć porady lekarza prowadzącego. Dobrze jest też zasięgnąć informacji nawet od kilku lekarzy, nie każdy lekarz jest dobrze obeznany w tym czy innym temacie. Warto też poszperać w internecie w sprawdzonych źródłach. W ten sposób będziemy mieć większą wiedzę i prędzej pomożemy sobie nie szkodząc przy tym.

 

      Życzę zdrowia !