poniedziałek, 24 stycznia 2022

Nalewka z ziela Krwiściągu lekarskiego ( na gronkowca )

 

Krwiściąg lekarski.

 

  Krwiściąg lekarski należy do rodziny różowatych. Lubi wyrastać na polanach, suchych i wilgotnych łąkach. Ma długie łodygi z częściowo przyrośniętymi przylistkami. Młode pędy zbierane przed kwitnieniem są jadalne, nadają się do zup i sałatek  Kwitnie od czerwca do września. Najwcześniej  zakwitają kwiaty na górze kwiatostanu. Surowcem leczniczym są części naziemne oraz korzeń. Badania wykazały, że krwiściąg ma silne właściwości przeciwbakteryjnie. Skutecznie działa przeciw patogenom m.in Helicobacter pylori  i zwalcza trudne do zlikwidowania bakterie gronkowca złocistego, w tym oporny na antybiotyki szczep MRSA.

 

Składniki :

1/2 szklanki ziela krwiściągu lekarskiego
375 ml alkoholu 40 - 60 %

Sposób wykonania :

 Ziele krwiściągu zalewamy alkoholem w nie dużym słoiku. Słoik szczelnie zamykamy wieczkiem i odstawiamy w ciemne miejsce na 30 dni. Od czasu do czasu wstrząsamy słojem. Po tym czasie filtrujemy nalewkę przez gazę złożoną we czworo, wyciskamy resztki płynu z ziela. Otrzymany płyn rozlewamy do małych butelek z ciemnego szkła, szczelnie zamykamy korkiem. Na butelki naklejamy etykiety z opisem. Nalewkę przechowujemy w ciemnym chłodnym miejscu z dala od dostępu dzieci.

 Dawkowanie nalewki w przypadku zakażenia gronkowcem :
 Przez pierwszych 7 dni pijemy 3 ml nalewki na kieliszek wody 3 - 4 razy dziennie między posiłkami. Trzy dni przerwy i kolejno 3 razy dziennie 5 ml nalewki. Nalewką możemy też zewnętrznie pędzlować miejsca zaatakowane gronkowcem np. trudno gojące się rany. Nalewką można też leczyć przewlekłe zapalenie zatok i dróg oddechowych stosując nalewkę według wcześniej podanego schematu.

     Rada :
 Nalewkę najlepiej jest przygotować pół na pół, z ziela oraz korzeni tej rośliny.
 Po skończeniu kuracji najlepiej zrobić wymazy (np. w sanepidzie), czy pozbyliśmy się gronkowca. 

 

 Pamiętaj , aby przed zastosowaniem tej czy innej nalewki leczniczej zasięgnąć porady lekarza prowadzącego. Dobrze jest też zasięgnąć informacji nawet od kilku lekarzy, nie każdy lekarz jest dobrze obeznany w tym czy innym temacie. Warto też poszperać w internecie w sprawdzonych źródłach. W ten sposób będziemy mieć większą wiedzę i prędzej pomożemy sobie nie szkodząc przy tym.

 

       Życzę zdrowia ! 

 

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz