niedziela, 11 kwietnia 2021

Nalewka z kwiatów Mniszka lekarskiego ( na miodzie ).

 

Nalewka ma piękny złoty kolor.

 

Składniki :
70 - 80 kwiatów mniszka lekarskiego
0,5 l wody
0,5 l spirytusu 95 %
2 plastry cytryny
1 - 2 łyżki miodu np. wielokwiatowego

Sposób wykonania :
 Kwiaty rozkładamy pojedynczo na białym arkuszu papieru lub płótna, pozostawiamy na około 2 - 3 godziny w słonecznym miejscu. W ten sposób pozbędziemy się robaczków, które znajdują się w kwiatach. Następnie obcinamy kwiaty w ten sposób, aby pozostały nam tylko żółte płatki. Możemy to zrobić np. nożyczkami. Można też nie obcinać zielonych części, ale wtedy nasza nalewka będzie mieć zielonkawo - szary kolor, a tak to będzie mieć złocisty kolor. Kwiaty wsypujemy do słoja, zalewamy alkoholem wymieszanym z 1 szklanką ( 250 ml ) wody, dodajemy plasterki cytryny ( cytryna musi być oczywiście wcześniej dokładnie umyta i sparzona wrzącą wodą ). Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy na 2 tygodnie. Słój możemy postawić na parapecie okiennym. Co 2 - 3 dni wstrząsamy słojem w celu zmieszania się składników. Po tym czasie przecedzamy zawartość słoja przez gęste sitko, dokładnie wyciskając resztki płynu z kwiatów. Otrzymany płyn wlewamy do czystego słoja. W szklance przegotowanej i ostudzonej wody rozpuszczamy miód i wlewamy do słoja z naszym nalewem, mieszamy dokładnie. Możemy to zrobić np. poprzez wstrząśnięcie słojem. Słój szczelnie zamykamy wieczkiem i odstawiamy do sklarowania. Klarowanie może potrwać kilka miesięcy. Gdy nasza nalewka jest już klarowna, zlewamy ją ostrożnie znad osadu, osad filtrujemy, płyny łączymy ze sobą . Trunek rozlewamy do butelek ( najlepiej z ciemnego szkła ), szczelnie zamykamy. Na butelki naklejamy etykiety z opisem. Nalewka jest gotowa, ale będzie smaczniejsza, gdy postoi jeszcze trochę.
 Nalewka ma złotawy kolor i jest niezastąpiona podczas jesienno - zimowych chłodów. Ja dodałem jeszcze szafranu 0,1 g , zobaczymy jaka naleweczka wyjdzie. Po pewnym czasie na dnie butelki zrobi się osad, ale nie jest to wadą. Osad ten to pyłek z kwiatów, dlatego przed podaniem trunku należy wstrząsnąć butelką , aby pyłek zmieszał się z resztą nalewki. Pyłek jest cennym składnikiem i nie należy go usuwać.


  Pamiętaj , kwiaty mniszka lekarskiego zbieramy z dala od dróg i zakładów przemysłowych ! Najlepszą porą do zbierania kwiatów jest słoneczny dzień, między godziną 10 a 14 wtedy kwiaty są ładnie rozwinięta i obeschły już z porannej rosy. Na syrop czy nalewkę zbieramy dorodne kwiaty takie, które są w pełni kwitnienia, ale nie zaczynają już przekwitać.

 Rady : Jeśli chcemy nalewkę o mniejszej mocy możemy dodać trochę więcej wody. Możemy też całą wodę , która jest w przepisie wymieszać ze spirytusem, wtedy miód dodajemy od razu do nastawu , trzeba tylko go dobrze wymieszać, aby cały się rozpuścił. Możemy też zamiast spirytusu użyć czystej wódki, wtedy nie dodajemy już wody, chyba że tylko trochę , gdy chcemy, aby nalewka miała tak około trzydziestu paru procent.



  Na zdrowie !

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz