Kwiaty forsycji w pełni kwitnienia. |
Składniki :
1 szklanka lekko ugniecionych świeżo zerwanych kwiatów forsycji
5 szklanek alkoholu 40 - 50 %
Sposób wykonania :
Kwiaty forsycji zbieramy w pełni kwitnienia w pogodny najlepiej słoneczny dzień. Kwiaty zbieramy z krzewów, które rosną z dala od dróg i zakładów przemysłowych. Świeżo zebrane kwiaty rozsypujemy cienką warstwą , następnie spryskujemy spirytusem 95 % , możemy to zrobić np. przy pomocy buteleczki z atomizerem. Pozostawiamy na 15 minut. Następnie wsypujemy kwiaty do czystego słoja , zalewamy alkoholem. Słój szczelnie zamykamy wieczkiem i odstawiamy na 2 tygodnie w ciepłe, lecz ciemne miejsce. Pamiętajmy, aby co 2 - 3 dni wstrząsnąć słojem. Po tym czasie filtrujemy nalewkę przez gazę złożoną we czworo, wyciskamy resztki płynu z kwiatów. Otrzymany płyn rozlewamy do małych butelek z ciemnego szkła. Butelki szczelnie zamykamy. Na butelki naklejamy etykiety z opisem i odstawiamy jeszcze na 3 miesiące w chłodne ciemne miejsce. Po tym czasie nalewka jest gotowa do użycia.
Stosowanie naleweczki :
Pijemy w razie potrzeby 2 razy dziennie po 10 ml nalewki. Nalewkę możemy także wykorzystać do nacierania.
Właściwości :
Nalewka z kwiatów forsycji jest bogatym źródłem rutyny, możemy ją stosować jako środek przeciwalergiczny, na obniżenie poziomu cukru we krwi oraz jako środek przeciwzapalny. Zawarta w kwiatach rutyna doskonale uszczelnia naczynia krwionośne. Nalewką możemy nacierać miejsca z pajęczakami, rozszerzonymi naczynkami, żylakami czy siniakami. Związki znajdujące się w tych kwiatach mają działanie opóźniające procesy starzenia się skóry, wpływają korzystnie na włókna kolagenowe i elastynowe, poprawiając spoistość, jędrność i gładkość skóry. Ma dobry również wpływ na kondycję naszych stawów. Kwiaty forsycji są bogate również w witaminę C. Kwiaty tej rośliny możemy spożywać także na surowo, jako dodatek do wiosennych zielonych sałatek.
Krzewy forsycji na wiosnę. |
Pamiętaj , aby przed zastosowaniem tej czy innej nalewki leczniczej zasięgnąć porady lekarza prowadzącego. Dobrze jest też zasięgnąć informacji nawet od kilku lekarzy, nie każdy lekarz jest dobrze obeznany w tym czy innym temacie. Warto też poszperać w internecie w sprawdzonych źródłach. W ten sposób będziemy mieć większą wiedzę i prędzej pomożemy sobie nie szkodząc przy tym.
Życzę zdrowia !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz