niedziela, 10 stycznia 2021

Nalewka Jeżynówka z rumem ( słodka ).

 

Nalewka z jeżyn ma bardzo ładny aromat.
 


Składniki : 

4 szklanki dojrzałych jeżyn ( najlepiej leśnych )
2 szklanki cukru
1 szklanka rumu
1 szklanka czystej wódki 40 % 

Sposób wykonania :

 Jeżyny przebierz, opłucz pod bieżącą zimną wodą na cedzaku lub sitku, osusz. Wsyp do czystego dużego słoja, zasyp cukrem. Wstrząśnij słojem, aby owoce obtoczyły się w cukrze. Słój przykryj gazą lub lnianą ściereczką , zwiąż sznurkiem lub gumką , aby do środka nie dostały się muszki i odstaw na 4 - 5 dni w ciepłe miejsce. Pamiętaj, aby codziennie wstrząsnąć słojem. Następnie przecedź zawartość słoja przez gazę lub gęste sitko, dokładnie wyciśnij resztki soku z owoców. Owoce nie wyrzucaj, możesz je wykorzystać do deserów lub zjeść. Do soku wlej wódkę oraz rum, wymieszaj. Nalew wlej do czystego słoja, szczelnie zamknij wieczkiem i odstaw jeszcze na 2 tygodnie tym razem w ciemne i chłodne miejsce. Po tym czasie przefiltruj nalewkę przez gazę złożoną we czworo lub lniane płótno, rozlej do butelek. Butelki szczelnie zakorkuj, naklej na nie etykiety z opisem i odstaw w ciemne chłodne miejsce na co najmniej 6 miesięcy.

 Nalewka jeżynowa jest bardzo zdrowym trunkiem. Jest bardziej wartościowa niż sok z jeżyn, bo nie jest poddawana działaniu wysokich temperatur. Dlatego zachowuje wszystkie cenne witaminy i minerały.

 Nalewka jeżynówka ma cudowny aromat, doskonały smak, ciemnofioletowy kolor. Przed podaniem nalewki na stół możemy ją przelać do ozdobnej karafki. Nalewkę podajemy w małych kieliszkach. Trunek pijemy małymi łykami, powoli przełykając, delektując się jej aromatem i smakiem.

 Rady :  Najlepsze na nalewkę będą jeżyny leśne lub ogrodowe, ale odmiany z kolcami, mają one ładniejszy aromat i lepszy smak. Do nalewki możemy użyć mniej cukru. Zamiast rumu możemy dodać araku.

Owoce jeżyny są bogate w witaminy C. A, E, K oraz z grupy B. Zawierają także pierwiastki mineralne między innymi takie jak : magnez, wapń, żelazo, fosfor, cynk, sód, potas. Szczególnie cenią ją osoby, które cierpią na choroby układu krążenia, ponieważ wzmacnia mięsień sercowy i zmniejsza ryzyko rozwoju procesu miażdżycowego. Nalewka ta jest też naturalnym lekiem łagodzącym objawy PMS i menopauzy. Nalewka z jeżyn wspomaga pracę układu krążenia i stabilizuje pracę serca. Swoje lecznicze właściwości zawdzięcza dużej zawartości antocyjanów - przeciwutleniaczy, które wzmacniają i odtruwają serce, a także witaminy C (surowe owoce w 100 g zawierają 21 mg tej cennej witaminy), która uszczelnia naczynia włosowate, a co za tym idzie - zwiększa ich elastyczność.

 

 Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.

 Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !
 

 
PAMIĘTAJ ! Nigdy nie siadaj za kierownicę po wypiciu alkoholu ! Bez względu na rodzaj alkoholu, jaki spożywamy, jest w nim obecna taka sama substancja, czyli C2H5OH. Tutaj możesz sprawdzić ile masz alkoholu w organizmie :  https://pijodpowiedzialnie.pl/kalkulator/

W CIĄŻY NIE PIJĘ ALKOHOLU ! Nawet lampka czerwonego wina do obiadu może zaszkodzić Twojemu rozwijającemu się płodowi ! Twoje dziecko może odczuwać przez całe swoje życie konsekwencje Twojego wyboru. Czy warto więc poświęcić swoje dziecko dla kieliszka alkoholu ??? Tutaj dowiesz się więcej : https://pijodpowiedzialnie.pl/alkohol-a-ciaza/
 

 

Jeżyny najlepiej zbierać w suchy, słoneczny dzień.

  


      Życzę zdrowia !

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz