Kwiaty jaśminowca. |
Nalewka z kwiatów jaśminu ma działanie uspokajające, dlatego działa relaksująco na organizm człowieka. Zapach kwiatów jaśminowca oraz przygotowana z nich naleweczka, pomaga zwalczać depresję. Ciekawostką jest, że w Azji, skąd jaśmin do nas przywędrował, uważany jest on za afrodyzjak. Z jednej strony wzmaga produkcję nasienia u mężczyzny, z drugiej leczy oziębłość seksualną .
Składniki :
1/2 l świeżych kwiatów jaśminowca
400 ml spirytusu 95 %
100 ml wody
1/2 cytryny
2 - 3 łyżki miodu akacjowego
100 ml wody
Sposób wykonania :
Świeżo zebrane kwiaty rozłóż cienką warstwą na białym papierze lub płótnie na około 30 - 40 minut. W ten sposób pozbędziemy się robaczków, które mogą się znajdować na kwiatach. Pamiętaj, aby zbierać kwiaty tylko z krzewów, które rosną z dala od dróg, dużych zakładów przemysłowych oraz innych miejsc, gdzie może być dużo zanieczyszczeń. Do litrowego czystego słoja wsyp połowę kwiatów, przełóż je plasterkami cytryny ( cytrynę oczywiście wcześniej trzeba dokładnie umyć i sparzyć wrzątkiem ! ), wsyp resztę kwiatów. Kwiaty zalej spirytusem wymieszanym z 100 ml wody. Słój szczelnie zamknij wieczkiem i odstaw w ciemne miejsce na 3 tygodnie. Od czasu do czasu wstrząśnij lekko słojem. Po tym czasie przefiltruj zawartość słoja przez gazę złożoną we dwoje, wyciśnij resztki płynu z kwiatów. Przegotuj 100 ml wody, wystudź, wymieszaj z miodem akacjowym. Połącz przygotowany syrop ze zlanym płynem. Słój zamknij wieczkiem i odstaw na 2 tygodnie w ciemne chłodne miejsce. Po tym czasie przefiltruj trunek przez bibułę filtracyjną , rozlej do buteleczek. Butelki szczelnie zakorkuj, naklej na nie etykiety z opisem. Odstaw w ciemne chłodne miejsce na co najmniej 5 - 6 miesięcy, a najlepiej na rok.
Nalewka z kwiatów jaśminowca jest aromatyczna i ma piękny jasnozłoty kolor. Najlepsze walory smakowe nalewki otrzymamy po roku dojrzewania.
Właściwości naleweczki :
Nalewki dobrze jest się napić ( wystarczy mały kieliszek ) gdy chcemy dodać sobie energii lub złagodzić męczący nas stres. Alkoholowe wyciągi z kwiatów jaśminowca hamują rozwój bakterii m. in. Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis i Pseudomonas aeruginosa (wywołuje zakażenie przyranne, posocznicę, zapalenie ucha środkowego i zapalenie płuc).
Życzę zdrowia !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz