czwartek, 30 czerwca 2022

Nalewka malinowa ( francuska ).

 

Na nalewkę wybieramy dojrzałe zdrowe maliny.

 

 Nalewka z malinowa to jedna z cenniejszych nalewek, Jest ceniona nie tylko za smak i aromat, ale także za prozdrowotne właściwości. Owoce malin są bogatym źródłem witamin (B1, B2, B6, PP i C), składników mineralnych między innymi wapnia, potasu, magnezu, żelaza oraz kwasów organicznych : kwasu jabłkowego, askorbinowego, cytrynowego. Dzięki zawartości w tych owocach wcześniej wymienionych składników nalewka malinowa stanowi doskonały specyfik w walce z przeziębieniem. Nalewka malinowa pobudza gruczoły potowe, redukuje gorączkę, ma działanie przeciwzapalne. Z podanych składników wyjdzie nam dość duża ilość trunku, ale można zmniejszyć proporcje do własnych potrzeb np. przygotować nalewkę z 2 lub1 kg malin.



Owoce malin są bogatym źródłem witamin (B1, B2, B6, PP i C), składników mineralnych (wapnia, potasu, magnezu, żelaza) i kwasów organicznych (kwasu jabłkowego, askorbinowego, cytrynowego

https://bonavita.pl/nalewka-malinowa-wlasciwosci-na-przeziebienie-jak-zrobic-nalewke-malinowa.
Owoce malin są bogatym źródłem witamin (B1, B2, B6, PP i C), składników mineralnych (wapnia, potasu, magnezu, żelaza) i kwasów organicznych (kwasu jabłkowego, askorbinowego, cytrynowego).

https://bonavita.pl/nalewka-malinowa-wlasciwosci-na-przeziebienie-jak-zrobic-nalewke-malinowa
Owoce malin są bogatym źródłem witamin (B1, B2, B6, PP i C), składników mineralnych (wapnia, potasu, magnezu, żelaza) i kwasów organicznych (kwasu jabłkowego, askorbinowego, cytrynowego).

https://bonavita.pl/nalewka-malinowa-wlasciwosci-na-przeziebienie-jak-zrobic-nalewke-malinowa

Składniki :
3 kg dobrze dojrzałych malin
50 dkg cukru pudru
4 l spirytusu 50 % 

Sposób wykonania :
 Maliny oczyść, wsyp do makutry, dodaj cukier puder, rozetrzyj na miazgę drewnianą pałką. Makutrę przykryj lnianą ściereczką , odstaw w chłodne miejsce na 2 dni. Następnie utarte maliny przełóż do słoja, zalej alkoholem, dokładnie wymieszaj, przecedź przez gęste sitko lub gazę. Otrzymany płyn wlej do drugiego słoja, szczelnie zamknij i odstaw w chłodne miejsce na 3-4 dni. Gdy nalewka się sklaruje, zlej płyn znad osadu, przefiltruj przez bibułę filtracyjną. Rozlej trunek do butelek, szczelnie zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem i datą sporządzenia trunku. Odstaw nalewkę w ciemne i chłodne miejsce na 6 miesięcy, w tym czasie naleweczka dojrzeje.

 
 Rada : Aby otrzymać 1 l alkoholu 50 % należy zmieszać 530 ml spirytusu 95 % z 500 ml przegotowanej i ostudzonej wody.

 Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !


  PAMIĘTAJ ! Nigdy nie siadaj za kierownicę po wypiciu alkoholu ! Bez względu na rodzaj alkoholu, jaki spożywamy, jest w nim obecna taka sama substancja, czyli C2H5OH. Tutaj możesz sprawdzić ile masz alkoholu w organizmie :  https://pijodpowiedzialnie.pl/kalkulator/

 W CIĄŻY NIE PIJĘ ALKOHOLU ! Nawet lampka czerwonego wina do obiadu może zaszkodzić Twojemu rozwijającemu się płodowi ! Twoje dziecko może odczuwać przez całe swoje życie konsekwencje Twojego wyboru. Czy warto więc poświęcić swoje dziecko dla kieliszka alkoholu ??? Tutaj dowiesz się więcej : https://pijodpowiedzialnie.pl/alkohol-a-ciaza/
 



                               

   Na zdrowie !

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz