sobota, 27 sierpnia 2022

Nalewka jeżynowa ( z odrobiną olejku migdałowego ).

 

Nalewka z jeżyn jest aromatyczna, smaczna i zdrowa.

 

 Dziś przepis na nalewkę z jeżyn z dodatkiem olejku migdałowego. Dzięki dodaniu olejku migdałowego trunek będzie nieco przypominał nalewkę wiśniową . Nalewka z jeżyn ma wiele właściwości leczniczych. Szczególnie polecana jest osobą , które cierpią na choroby układu krążenia, ponieważ wzmacnia mięsień sercowy i zmniejsza ryzyko rozwoju procesu miażdżycowego. Nalewka jeżynowa wspomaga pracę układu krążenia i stabilizuje pracę serca. Swoje lecznicze właściwości zawdzięcza dużej zawartości antocyjanów - przeciwutleniaczy, które wzmacniają i odtruwają serce, a także witaminy C. Jeżynówka jest też naturalnym lekiem łagodzącym objawy PMS oraz menopauzy. Warto więc zrobić tę naleweczkę nie tylko ze względu na jej walory smakowe, ale też prozdrowotne. :) 


Składniki :

1 kg dojrzałych jeżyn ( najlepiej leśnych )
wódka czysta 40 - 45 %
25 dkg cukru
naturalny olejek migdałowy

Sposób wykonania :

 Jeżyny przebierz, umyj szybko na sitku pod bieżącą zimną wodą , odczekaj chwilę, aby odciekły z nadmiaru wody. Wsyp owoce do czystego słoja, zalej alkoholem tak, aby wszystkie owoce były nim przykryte. Słój szczelnie zamknij i odstaw w ciemne ciepłe miejsce na 8 -  10 dni, nie dłużej, bo nalewka straci kolor. Pamiętaj, aby od czasu do czasu wstrząsnąć słojem, aby składniki się zmieszały. Następnie zlej alkohol z owoców do drugiego słoja, słój odstaw w ciemne chłodne miejsce. Natomiast owoce zasyp cukrem, wstrząśnij mocno słojem, aby cukier oblepił owoce. Słój szczelnie zamknij i odstaw w ciepłe ciemne miejsce do czasu, aż cukier się całkiem rozpuści ( na mniej więcej 2 tygodnie ). W tym czasie często wstrząsaj słojem, co przyśpieszy roztopienie się cukru. Po tym czasie przecedź owoce przez gęste sitko, połącz z wcześniej zlanym płynem, wymieszaj dokładnie, przefiltruj. Rozlej trunek do butelek. Do każdej półlitrowej butelki dodaj 1 - 2 krople olejku migdałowego. Butelki zakorkuj szczelnie, zakołysz nimi, aby olejek się zmieszał z nalewką . Na butelki naklej etykiety z opisem. Odstaw w ciemne chłodne miejsce na 2 miesiące. Dzięki dodaniu olejku migdałowego trunek będzie nieco przypominał nalewkę wiśniową . Przed podaniem nalewki na stół warto przelać ją do ozdobnej karafki lub butelki. 

 Rada : Na nalewkę najlepsze będą jeżyny leśne lub ogrodowe, ale te, które mają kolce. Ponieważ te jeżyny mają najwięcej smaku i aromatu. 

Do wyrobu domowych nalewek i likierów używajmy tylko zdrowych, dorodnych i dojrzałych owoców, a wtedy nasze trunki będą miały piękny smak i aromat !

 Pamiętaj : nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
  Nalewka z własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !

  PAMIĘTAJ ! Nigdy nie siadaj za kierownicę po wypiciu alkoholu ! Bez względu na rodzaj alkoholu, jaki spożywamy, jest w nim obecna taka sama substancja, czyli C2H5OH. Tutaj możesz sprawdzić ile masz alkoholu w organizmie :  https://pijodpowiedzialnie.pl/kalkulator/

 W CIĄŻY NIE PIJĘ ALKOHOLU ! Nawet lampka czerwonego wina do obiadu może zaszkodzić Twojemu rozwijającemu się płodowi ! Twoje dziecko może odczuwać przez całe swoje życie konsekwencje Twojego wyboru. Czy warto więc poświęcić swoje dziecko dla kieliszka alkoholu ??? Tutaj dowiesz się więcej : https://pijodpowiedzialnie.pl/alkohol-a-ciaza/
 



                                 

  Na zdrowie !

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz