niedziela, 4 września 2022

Nalewka z owoców rokitnika ( stosowana na dolegliwości żołądkowe i przeziębienia ).

 

Owoce rokitnika.

 

Rokitnik zwyczajny należy do rodziny oliwkowatych. Jest odporny na zimno i suszę. Roślina ta rośnie dziko w Polsce jedynie wzdłuż linii brzegowej Bałtyku oraz w Pieninach. Trzeba pamiętać, że rokitnik zwyczajny znajduje się na liście gatunków dziko występujących roślin objętych ochroną częściową , co oznacza, że nie można zbierać owoców rokitnika z krzewów dziko rosnących. Legalnie można je pozyskiwać tylko z krzewów uprawianych. Intensywnie pomarańczowe owoce mają kwaśno-cierpki smak. Zawierają mnóstwo flawonoidów oraz witamin, szczególnie dużo witaminy C. Ciekawostką jest, że rokitnik nie posiada enzymów rozkładających witaminę C , nie ulega ona degradacji, nawet podczas dłuższego przechowywania przetworów z tych owoców oraz np. gotowania. 



Składniki :
0,5 kg owoców rokitnika
0,5 kg cukru
750 ml spirytusu 70 %

Sposób wykonania :
 Owoce rokitnika opłucz, osącz, wsyp do słoja. Dodaj cukier, zalej spirytusem, słój szczelnie zamknij, wstrząśnij słojem. Odstaw na 6-7 tygodni w ciemne, ale ciepłe miejsce. Pamiętaj, aby co parę dni wstrząsnąć słojem. Następnie przefiltruj trunek przez filtr lub gazę, rozlej do butelek, szczelnie zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem i odstaw na 6 miesięcy w ciemne i chłodne miejsce.
 
      Zastosowanie :
 Dolewaj 1-2 łyżki nalewki do szklanki gorącej herbaty. Pij raz dziennie po posiłku. Nalewka z rokitnika może być stosowana przy dolegliwościach żołądkowych i przeziębieniach.

Owoce rokitnika zawierają dużo witaminy C.

 Rada 1 : Owoce rokitnika na nalewkę najlepiej zbierać po pierwszych przymrozkach, tracą wówczas goryczkę i cierpkość, a stają się kwaskowatosłodkie. Można je też przemrozić w zamrażarce przez 48 godzin.
Do wyrobu domowych nalewek i likierów używajmy tylko zdrowych, dorodnych i dojrzałych owoców, a wtedy nasze trunki będą miały piękny smak i aromat.


 Rada 2 : Aby otrzymać 750 ml spirytusu 70 % należy zmieszać 555 ml spirytusu 95 % z 218 ml przegotowanej i ostudzonej wody. 

  Pamiętaj : nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
  Nalewka z własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !

  PAMIĘTAJ ! Nigdy nie siadaj za kierownicę po wypiciu alkoholu ! Bez względu na rodzaj alkoholu, jaki spożywamy, jest w nim obecna taka sama substancja, czyli C2H5OH. Tutaj możesz sprawdzić ile masz alkoholu w organizmie :  https://pijodpowiedzialnie.pl/kalkulator/

 W CIĄŻY NIE PIJĘ ALKOHOLU ! Nawet lampka czerwonego wina do obiadu może zaszkodzić Twojemu rozwijającemu się płodowi ! Twoje dziecko może odczuwać przez całe swoje życie konsekwencje Twojego wyboru. Czy warto więc poświęcić swoje dziecko dla kieliszka alkoholu ??? Tutaj dowiesz się więcej : https://pijodpowiedzialnie.pl/alkohol-a-ciaza/
 




                             

  Życzę zdrowia !

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz