poniedziałek, 1 marca 2021

Kiedy i gdzie zbieramy czosnek niedźwiedzi.

 

Nie zbieramy czosnku niedźwiedziego dziko rosnącego !

 Czosnek niedźwiedzi rośnie dziko w lasach całej Europy i niektórych rejonach Azji. Lubi wilgotne podłoże i zacienione miejsca pod drzewami. W Polsce młode listki czosnku niedźwiedziego pojawiają się już na przełomie marca i kwietnia. Szczególnie dużo rośnie go w Bieszczadach, Puszczy Kampinoskiej, Białowieskiej i w okolicach Sandomierza. Jego cechą charakterystyczną są długie do 20 - 30 cm wysokości lancetowate liście, a także wydzielające intensywny czosnkowy zapach kuliste, białe kwiatostany z pojedynczymi gwiaździstymi kwiatami, które znajdują się na długich (do 50 cm) łodygach. Białe kwiaty zawierają szkodliwe substancje, dlatego nie są jadalne i nie zbieramy ich. Czosnek niedźwiedzi jest rośliną częściowo chronioną , dlatego nie można go zrywać w lesie ! Za zbieranie czosnku niedźwiedziego w lasach grozi kara grzywny.  Czosnek niedźwiedzi możemy pozyskiwać z własnej uprawy lub kupić go na straganie od kogoś kto go uprawia.
 Liście czosnku niedźwiedziego są łudząco podobne do rosnących w tym samym czasie liści konwalii majowej, których zjedzenie może doprowadzić do zatrucia. Liście obu tych roślin można łatwo odróżnić, wystarczy zerwać kawałek listka i powąchać, liście czosnku będą mieć lekki zapach czosnku.
 Liście czosnku niedźwiedziego zbieramy pod koniec marca, do końca kwietnia, zanim zacznie kwitnąć. Kwitnący czosnek nie ma już tyle cennych właściwości. Najbardziej wartościowe są młode listki o długości około 10 - 12 cm. Liście czosnku najlepiej jest obcinać ostrym sekatorem lub zwykłymi nożyczkami, wtedy nie uszkodzimy cebulek rośliny. Pamiętajmy też, aby nie zrywać wszystkich liści z jednej rośliny, zostawmy jej kilka małych listków, niech dalej się rozwija i zakwitnie.
 


Młode liście czosnku niedźwiedziego . 


Najlepsze są młode listki, to one zawierają najwięcej cennych właściwości.



   Pozdrawiam !


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz