poniedziałek, 15 marca 2021

Nalewka na kwiatach męskich leszczyny .

 

Kwitnące kotki leszczyny.

 

 Składniki :

1 szklanka męskich kwiatów leszczyny ( kotek )
5 szklanek czystej wódki 40 %
1 szklanka miodu (opcjonalnie)

Sposób wykonania :

 Kwiaty leszczyny zbieramy podczas kwitnienia, zaraz na początku wiosny, a nawet pod koniec zimy ( luty, początek marca ), w zależności od pogody w danym roku. Kwiaty leszczyny zbieramy z krzewów, które rosną z dala od dróg oraz dużych zakładów przemysłowych ! Starajmy się zbierać je z kilku krzewów, gałązek, aby nie zaszkodzić drzewu w jego funkcjonowaniu. Podczas zbioru zwracajmy uwagę na to, aby nie otrząsać z nich pyłku. Po zebraniu kotki kroimy na małe kawałki i odmierzamy szklanką , lekko je ugniatając. Następnie wsypujemy do czystego słoja. Alkohol podgrzewamy do 80 - 90 C i gorącym zalewamy kwiaty leszczyny. Słój zamykamy wieczkiem i odstawiamy w ciepłe miejsce na 2 - 3 tygodnie. W tym czasie często wstrząsamy słojem. Po tym czasie przecedzamy zawartość słoja przez gazę lub gęste sitko, wyciskamy resztki płynu z kwiatów. Jeśli dodajemy miód, to mieszamy go teraz z nalewem. Cały miód powinien się rozpuścić. Trunek rozlewamy do małych butelek ( np. 200 ml ) najlepiej z ciemnego szkła. Nalewkę przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu. Przed użyciem warto wstrząsnąć butelką.

 

         Stosowanie nalewki :
 Pijemy po 5 - 10 ml trunku 2 - 4 razy dziennie wymieszanego w 100 ml wody.

         Właściwości :
 Nalewka z kwiatów leszczyny pomoże nam podczas grypy, przeziębienia, gorączce, bólach stawów i mięśni, a także w problemach z prostatą , chorobach reumatycznych. Nalewka ta ma działanie także odtruwające nasz organizm, działa żółciopędnie, napotnie, wzmaga usuwanie kwasu moczowego z ustroju, przeciwbólowo i przeciw zapalnie. Dodatek miodu do nalewki jest szczególnie przydatny jeśli chcemy ją wykorzystać w grypie, przeziębieniach, katarze. Jeśli wykorzystujemy nalewkę do innych celów, dodatek miodu nie jest konieczny. Nalewka ma ładny złoty kolor.

 Początek wiosny do pora kwitnienia krzewów leszczyny. Te pięknie wyglądające kwiaty podczas słonecznej pogody, zwłaszcza gdy kwitną w dużych skupiskach np. na obrzeżach parków czy lasów mają dużo cennych właściwości. Dawniej nie miałem pojęcia o ich zdrowotnych właściwościach, raczej kojarzyły mi się z tym , że podczas ich kwitnienia problem mieli alergicy. Dziś wiem, że mają dużo prozdrowotnych właściwości. Jak pisał niegdyś Józef Gerald-Wyżycki w Zielniku „Ekonomoczno-Technicznym ułożonym dla gospodarzy i gospodyń” (Wilno, 1845r).: ”…Kotki nalane spirytusem albo okowitą i postawione na czas niejaki w cieple, dają przedziwny balsam na świeże rany. Ususzone, zmieszane z sianem i dawane owcom w jesieni i na wiosnę przez dni kilkanaście, mają być doświadczone prezerwatywą przeciw chorobie gnilnej tych zwierząt. Można tez z nich wytłaczać dobry olej. Korzec zebranych z pyłkiem i wysuszonych kotków daje 6-8 funtów czyli garniec oleju”. Jeśli chcecie więcej informacji na temat zdrowotnych właściwości kwiatów leszczyny to poszukajcie w internecie. 

 Kwiaty męskie leszczyny zawierają między innymi : flawonoidy (mirycetyna, kemferol, kwercetyna, rutina), śluzy, fitohormony, fitosterole, fitochinony, kwasy (chlorogenowy, benzoesowy, betulinowy, alantoinowy, katechinowy, salicylowy), garbniki, sacharydy, trójterpeny, olejek eteryczny. 

 

 Pamiętaj , aby przed zastosowaniem tej czy innej nalewki leczniczej zasięgnąć porady lekarza prowadzącego. Dobrze jest też zasięgnąć informacji nawet od kilku lekarzy, nie każdy lekarz jest dobrze obeznany w tym czy innym temacie. Warto też poszperać w internecie w sprawdzonych źródłach. W ten sposób będziemy mieć większą wiedzę i prędzej pomożemy sobie nie szkodząc przy tym.

 

  Życzę dużo zdrowia ! 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz