poniedziałek, 21 czerwca 2021

Nalewka miętowa ( orzeźwia i wspomaga trawienie ).

 

Młode gałązki mięty.

 

 

Składniki :
7 dużych gałązek świeżej mięty pieprzowej z listkami
1 cytryna
2 łyżki cukru
0,5 l spirytusu 70 %
0,5 l wody

Sposób wykonania :

 Miętę umyj, pokrój na mniejsze kawałki, wrzuć do czystego słoja. Cytrynę umyj, sparz wrzątkiem, osusz, obierz cieniutko ze skórki (bez białej błonki), wrzuć do słoja z miętą. Wodę zagotuj, rozpuść w niej cukier, wystudź. Wymieszaj wodę z alkoholem, wlej do słoja. Słój szczelnie zamknij wieczkiem i odstaw na 10 dni. Codziennie wstrząśnij słojem, aby składniki się zmieszały. Po tym czasie przecedź zawartość słoja przez gęste sitko lub złożoną kilka razy gazę , wyciśnij resztki płynu. Otrzymany płyn przefiltruj przez filtr do kawy lub bibułę filtracyjną. Rozlej trunek do butelek, szczelnie zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem. Odstaw nalewkę na co najmniej 3 miesiące w chłodne ciemne miejsce. 

  Właściwości naleweczki :
 Nalewka miętowa dodaje świeżości, dlatego doskonale sprawdzi się w upalne dni jako dodatek do napojów. Możemy też nalać kieliszek nalewki do szklanki z zimną wodą , wymieszać i wypić. Nalewka miętowa  doskonale sprawdzi się także po sutym posiłku lub problemach żołądkowych. Wspomoże ona procesy trawienne i pomoże rozwiązać kłopoty żołądkowe.  

      Rada :
 Aby otrzymać 0,5 l spirytusu 70 % należy zmieszać 370 ml spirytusu 95 % z 145 ml przegotowanej i ostudzonej wody.
  Nalewka jest łagodna, ma około 36 %. 

 

 Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !



  PAMIĘTAJ ! Nigdy nie siadaj za kierownicę po wypiciu alkoholu ! Bez względu na rodzaj alkoholu, jaki spożywamy, jest w nim obecna taka sama substancja, czyli C2H5OH. Tutaj możesz sprawdzić ile masz alkoholu w organizmie :  https://pijodpowiedzialnie.pl/kalkulator/

 W CIĄŻY NIE PIJĘ ALKOHOLU ! Nawet lampka czerwonego wina do obiadu może zaszkodzić Twojemu rozwijającemu się płodowi ! Twoje dziecko może odczuwać przez całe swoje życie konsekwencje Twojego wyboru. Czy warto więc poświęcić swoje dziecko dla kieliszka alkoholu ??? Tutaj dowiesz się więcej : https://pijodpowiedzialnie.pl/alkohol-a-ciaza/

                               

  

  Na zdrowie !

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz