piątek, 11 czerwca 2021

Nalewka z kwiatów czarnego bzu ( na miodzie ).


 

Kwiaty czarnego bzu.


Składniki :
40 dużych baldachów kwiatów czarnego bzu
5 cytryn
50 - 70 dkg miodu np. wielokwiatowego
1 l spirytusu 95 %
1 i 1/2 l wody (najlepiej źródlanej)

Sposób wykonania :
 Kwiaty czarnego bzu najlepiej zbierać przed południem w suchy słoneczny dzień. Kwiaty zbieramy z krzewów, które rosną z dala od zakładów przemysłowych oraz dróg. Kwiaty przeglądamy czy nie ma w nich robaczków, jeśli są , usuwamy je. Kwiaty odrywamy od baldachów. Możemy też obciąć je nożyczkami, małe gałązki możemy zostawić. Kwiaty wrzucamy do dużego czystego wyparzonego wcześniej  słoja. Cytryny dokładnie myjemy, sparzamy wrzątkiem. Z dwóch cytryn obieramy cieniutko skórkę, wrzucamy ją do słoja. Z obranych cytryn wyciskamy sok, wlewamy go do słoja z kwiatami przez sitko, aby usunąć pestki. Pozostałe 3 cytryny zostawiamy na później. Kwiaty zalewamy spirytusem wymieszanym z 1/2 l wody, słój szczelnie zamykamy i odstawiamy na 10 dni. Następnie przecedzamy zawartość słoja przez gazę złożoną we dwoje, wyciskamy resztki płynu z kwiatów. W garnku (najlepiej emaliowanym) zagotowujemy 1 l wody, odstawiamy do ostygnięcia. Gdy woda będzie lekko ciepła ( około 35 C ) rozpuszczamy w niej miód i wlewamy wyciśnięty sok z 3 cytryn, mieszamy. Przygotowany syrop łączymy z alkoholem kwiatowym. Nalew wlewamy do czystego słoja, zamykamy szczelnie wieczkiem i odstawiamy w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Po tym czasie zlewamy nalewkę ostrożnie znad osadu, osad filtrujemy. Rozlewamy do butelek, zakorkowujemy. Na butelki naklejamy etykiety z opisem. Trunek odstawiamy na co najmniej pół roku w ciemne i chłodne miejsce. W tym czasie nabierze on odpowiedniego smaku i aromatu. 

 Kwiaty bzu czarnego bogate są we flawonoidy: rytozyd, pochodne kwercetyny i kemferolu, są niezawodnym środkiem w przypadku gorączki, kataru, kaszlu, czyli ogólnie mówiąc w stanach przeziębienia. Z tej porcji składników wyjdzie nam około 2, 4 l trunku o mocy około 38 % . Do nalewki możemy użyć innego rodzaju miodu, np. lipowy, gryczany, wtedy oczywiście nasza naleweczka będzie mieć inny smak i aromat. 

       Zastosowanie :
 Nalewka ta działa rozgrzewająco, napotnie, a także pomaga odkrztuszać wydzielinę ( flegmę ) z oskrzeli. Dzięki tym właściwością doskonale sprawdza się podczas przeziębień. Ma ona również właściwości moczopędne.

 

  Pamiętaj : Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić.  Nalewki i likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam także nastrój i samopoczucie.
  Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
  Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !

 

PAMIĘTAJ ! Nigdy nie siadaj za kierownicę po wypiciu alkoholu ! Bez względu na rodzaj alkoholu, jaki spożywamy, jest w nim obecna taka sama substancja, czyli C2H5OH. Tutaj możesz sprawdzić ile masz alkoholu w organizmie :  https://pijodpowiedzialnie.pl/kalkulator/

 W CIĄŻY NIE PIJĘ ALKOHOLU ! Nawet lampka czerwonego wina do obiadu może zaszkodzić Twojemu rozwijającemu się płodowi ! Twoje dziecko może odczuwać przez całe swoje życie konsekwencje Twojego wyboru. Czy warto więc poświęcić swoje dziecko dla kieliszka alkoholu ??? Tutaj dowiesz się więcej : 
https://pijodpowiedzialnie.pl/alkohol-a-ciaza/

 



                             

   Życzę zdrowia !

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz