Nalewka ma piękny kolor. |
Nalewka ma piękny wiśniowy kolor, pachnie wiśniami, im dłużej poleży, tym jej smak będzie lepszy. Podczas leżakowania na spodzie może wytrącić się trochę osadu, ale nie ma on negatywnego wpływu na smak trunku.
Składniki :
1 i 1/2 kg dojrzałych wiśni
1 l czystej wódki 40 %
0,5 l spirytusu 95 %
200 ml wody
40 dkg cukru
Sposób wykonania :
Wiśnie przebierz, opłucz pod zimną bieżącą wodą , wydryluj. Wsyp do czystego słoja, zalej owoce 0,5 l wódki wymieszaną ze spirytusem. Owoce powinny być całkiem przykryte alkoholem. Słój zamknij szczelnie wieczkiem i odstaw w ciemne miejsce na 4 - 6 tygodni. W tym czasie od czasu do czasu wstrząśnij słojem, aby składniki się zmieszały. Po tym czasie zlej płyn z owoców, przelej do małego słoja, słój szczelnie zamknij i odstaw w ciemne chłodne miejsce. Natomiast owoce zasyp cukrem, wymieszaj. Słój z owocami zamknij wieczkiem
i odstaw jeszcze na 6 - 7 dni. W tym czasie codziennie zakołysz słojem, aby cukier się rozpuścił. Następnie zlej syrop z owoców, połącz z wcześniej zlanym płynem, a do owoców wlej pozostałą część wódki. Słój zamknij szczelnie wieczkiem i odstaw na kolejne kilka dni. Pamiętaj, aby codziennie wstrząsnąć słojem, aby wypłukać z owoców resztki soku. Następnie przecedź owoce przez gęste sitko lub gazę . Połącz ze sobą oba płyny. Trunek możesz dodatkowo przefiltrować np. przez bibułę filtracyjną . Rozlej do butelek, szczelnie zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem i odstaw w chłodne ciemne miejsce na co najmniej 2- 3 miesiące, w tym czasie trunek nabierze odpowiedniego smaku i aromatu.
Pamiętaj :
Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić. Nalewki i
likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam
także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !