Jeżyny mają wiele zdrowotnych właściwości. |
Nalewka z jeżyn ma wiele właściwości zdrowotnych, a dzięki dodaniu miodu gryczanego szczególnie polecana jest osobą z problemami układu krążenia i chorobami serca, ponieważ wzmacnia mięsień sercowy i zmniejsza ryzyko rozwoju procesu miażdżycowego. Owoce jeżyny zawierają witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne i zwiększa ich elastyczność. Jeżynówka jest też naturalnym lekiem łagodzącym objawy PMS ( Zespół napięcia przedmiesiączkowego ) oraz menopauzy. Nalewka z jeżyn działa również przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i napotnie, dlatego możemy ją pić gdy dopadnie nas grypa, przeziębienie, katar, ból gardła czy gorączką . Nalewkę pijemy w małych ilościach, wystarczy mały kieliszek trunku 1 - 2 razy dziennie.
Składniki :
1 kg dojrzałych jeżyn ( najlepiej leśnych )
20 dkg cukru ( najlepiej trzcinowego )
1 szklanka ( 250 ml ) miodu gryczanego
500 ml czystej wódki 40 %
400 ml spirytusu 95 %
Sposób wykonania :
Jeżyny przebierz, opłucz na sicie zimną wodą , wsyp do czystego słoja. Dodaj cukier, wstrząśnij słojem, aby cukier oblepił owoce. Słój przykryj gazą lub lnianą ściereczką i odstaw w ciepłe ciemne miejsce na 2 - 3 dni. Codziennie, najlepiej dwa razy dziennie wstrząśnij słojem, aby składniki się zmieszały, cukier się rozpuścił, a owoce puściły jak najwięcej soku. Następnie wlej do słoja płynny miód, przemieszaj całość. Zalej owoce wódką i spirytusem. Słój szczelnie zamknij wieczkiem i odstaw w ciemne miejsce na 5 - 6 tygodni. Od czasu do czasu wstrząśnij słojem. Po tym czasie przecedź zawartość słoja przez gazę złożoną we czworo, wyciśnij resztki soku z owoców. Trunek rozlej do butelek, szczelnie zakorkuj. Na butelki naklej etykiety z opisem. Nalewkę odstaw w ciemne chłodne miejsce na 6 miesięcy. Po tym czasie naleweczka jest gotowa do picia. Nalewka ma ciemny kolor, pachnie jeżynami, w smaku wyczuwalny jest miód.
Rada : Na nalewkę najlepsze będą jeżyny leśne zebrane w lesie w pogodny suchy dzień. Możemy też użyć jeżyn ogrodowych najlepiej z odmian z kolcami.
Pamiętaj :
Nalewki i likiery nie służą do tego, aby się nimi upić. Nalewki i
likiery mają właściwości zdrowotne i lecznicze. Picie ich poprawia nam
także nastrój i samopoczucie.
Przed podaniem nalewki lub likieru na stół możemy go przelać do ozdobnej karafki.
Nalewka lub likier własnego wyrobu w ozdobnej butelce, to także doskonały pomysł na prezent dla naszych najbliższych !